Nasi gimnazjaliści porządkują polskie cmentarze na Ukrainie

Troje uczniów Gminnego Gimnazjum wyjechało wczoraj na Ukrainę, by wziąć udział w dziewiątej już edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, organizowanej przez Fundację Studio Wschód we Wrocławiu. Gimnazjaliści weszli w skład grupy wolontariuszy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Dla Patrycji Woch, Natalii Rojek i Bartłomieja Kownackiego, uczniów trzeciej klasy Gminnego Gimnazjum , pierwsza część wakacji będzie bardzo pracowita. W ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” porządkować będą zapomniane polskie cmentarze na Ukrainie.

– O takim wyjeździe marzyłem od kilku lat. Ciągle jednak słyszałem, że jestem za młody. W tym roku się udało, z czego bardzo się cieszę. Wiem, że będzie to dla mnie niezapomniane przeżycie – mówi Bartek Kownacki

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym,  ekipę wolontariuszy z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy pojedzie do Snitkowa. Grupę tworzą studenci i absolwenci uczelni, nasi gimnazjaliści oraz wolontariusze z Legnicy, Chojnowa i Goślinowa. Opiekunem jest dr Beata Skwarek – nauczyciel akademicki z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych.

Gimnazjaliści wyjechali z Lubin wczoraj o godz. 14.30, odprowadzeni przez rodziców i dyrektora Gimnazjum Mateusza Marciniaka. Potem było pożegnanie z PWSZ z udziałem władz uczelni, a o godz. 18.00 we Wrocławiu  odbyła się uroczysta odprawa z udziałem przedstawiciela Prezydenta Andrzeja Dudy – sekretarza stanu Andrzeja Dery. Do granicy polsko-ukraińskiej wszystkie busy jechały w kordonie.

Akcję po raz drugi wsparła Gmina Lubin, przekazując ukraińskiej Polonii – za pośrednictwem wolontariuszy – artykuły szkolne i polskie gry edukacyjne, włączając się w ten sposób do zbiórki zorganizowanej przez PWSZ. Zgromadzone przedmioty trafią do rodzin polskiego pochodzenia oraz do szkoły w Drohobyczu, w której dzieci uczą się języka polskiego. Część zebranych rzeczy zostanie przekazana do Domu Dziecka w Kotużanach, który wolontariusze odwiedzili w ubiegłym roku.

W ramach przygotowań od akcji odbyła się także zbiórka pieniędzy, prowadzona w Gminnym Gimnazjum oraz ostatniej sesji Rady Gminy Lubin. Wspólnie z PWSZ uzbierano 1 516 zł., które zostaną przekazane do fundacji Studio Wschód.

Grupa wolontariuszy wróci do Polski 13 lipca.

(MG/PWSZ w Legnicy)