Aktualności

Kosmetyki z własnego ogrodu (19 maja 2018 r.)

Jak zrobić olejek z dziurawca, do czego można wykorzystać zioła z przydomowego zielnika, a jaki kosmetyk powstanie z kwiatów, uprawianych w naszym ogródku – tego wszystkiego dowiedziały się uczestniczki warsztatów zielarsko-kosmetycznych, zorganizowanych w „Ogrodzie Freya” w Bukownej.

Spotkanie rozpoczęło się spacerem po pięknym ogrodzie Anny Rawskiej, założonym  w 2002 roku. Obecnie znajduje się tam staw, plac zabaw, miejsce na ognisko, fontanny i liczne pergole, a przede wszystkim ogród pełen jest niezliczonej ilości kwiatów, ziół, krzewów i drzew. Panie wzięły udział w warsztatach zielarsko – kosmetycznych, każda z nich przygotowała dla siebie olejek z kwiatów dziurawca.

Prowadząca warsztaty bardzo ciekawie opowiadała o swojej zielarskiej pasji i o produkcji kosmetyków naturalnych, przybliżając tajniki ich tworzenia oraz podpowiadając, jak  wykorzystywać do tego produkty, które mamy w swoich domach i ogrodach. Warsztaty zakończyły się późnym wieczorem wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku.

W spotkaniu wzięło ponad 20 mieszkanek Gminy Lubin, a do udziału w nich zaprosili wójt Gminy Lubin oraz Rada Seniorów Gminy Lubin.

(MP)

Fotorelacja z warsztatów w zakładce: GALERIA

 

II Spartakiada Seniorów Gminy Lubin

W sobotnie popołudnie na terenach sportowo-rekreacyjnych w Gorzycy zorganizowano II Spartakiadę dla Seniorów Gminy Lubin. Wszyscy się świetnie bawili przez wiele godzin, bowiem pracownicy referatu oświaty Urzędu Gminy Lubin, zadbali o taką organizację imprezy, aby każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. I zadowolenie uczestników potwierdziło, że tak było! A do tego co niemiara śmiechu!

Bo jak się tu nie śmiać, kiedy męska reprezentacja zespołu folklorystycznego „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego w uroczej damskiej sukience i kwietnym wianku śpiewa damskie parte muzyczne. Zresztą przez całą spartakiadę zespół „Lubin” umilał uczestnikom czas, przygotowano kilka  muzycznych prezentacji połączonych z tańcami. Śpiewano także podczas wspólnego biesiadowania, wtedy znane utwory nucili już prawie wszyscy.

Wcześniej uroczystego otwarcia imprezy dokonał Jan Olejnik sołtys Gorzycy i jednocześnie radny Gminy Lubin. W programie spartakiady, jak sama nazwa wskazuje, było wiele sportowych konkurencji i ćwiczeń.  Trenowano sylwetkę i prawidłową postawę, w ćwiczeniach podzielonych  na kilka osobnych bloków. W pierwszym wejściu instruktorka skupiła się na ćwiczeniach ogólnorozwojowych, w przerwach między konkurencjami sportowymi prowadzone były jeszcze zajęcia ujędrniające pośladki oraz rozciągające i rozluźniające. Nagrody dla uczestników tych zajęć stanowiły wejściówki do lubińskich siłowni.

W ramach relaksu można było również skorzystać z warsztatów, które organizowane były pod nazwą „ Od owieczki do niteczki”. Podczas tych zajęć każdy mógł własnoręcznie wykonać w wełny owczej drobne upominki, takie jak laleczki, breloczki i inne bibeloty. Uczestnicy zabrali je ze sobą jako pamiątkę z imprezy. Podziwiano także wyroby takie jak swetry, czapki, szale, które wykonała instruktor warsztatów oraz  słuchano opowieści o tradycjach i zwyczajach tkackich.

Jednakże zwyczajowo największe emocje wzbudzały konkurencje sportowo-zabawowe. Przygotowano ich pięć, w tym rozbijanie piramidy z puszek, rzut wałkiem i kaloszem do celu, jazdę Formułą 1, którą była taczka oraz narty zespolone, które wymagały wyjątkowej koordynacji ruchu członków zespołu. Poniżej prezentujemy wyniki wszystkich konkurencji.

Impreza przebiegała w przyjacielskiej atmosferze, w której liczyła  się przede wszystkim integracja oraz wspólna zabawa przy muzyce biesiadnej, grillu oraz pysznym cieście przygotowanym przez Panie z Gorzycy.

(AP, SR)

Konkurencja rozbijania piramidy z puszek, wzięły w niej udział 24 osoby, pierwsze trzy miejsca zajęli:

 1. Mucha Janina
 2. Starzyk Edward
 3. Wenke Waldemar

Konkurencja „Rzut wałkiem do celu” ,wystartowało w niej 13 pań, pierwsze miejsca zajęły:

 1. Rogalska Inna
 2. Starzyk Eugenia
 3. Stec Jolanta

W tej konkurencji oprócz standardowych upominków ufundowanych przez Gminę Lubin, specjalną nagrodę w postaci wałka ufundował i wręczył dla zwyciężczyni sołtys Gorzycy Jan Olejnik.

W konkurencji „Rzut kaloszem do celu”, wystartowało 9 panów – pierwsze  miejsca zajęli:

 1. Starzyk Edward
 2. Zabawa Józef
 3. Tadla Jerzy

W konkurencji „Formuła 1”, czyli wyścigu par na taczkach, startowało 7 zespołów, na czele uplasowały się pary:

 1. Lenik Stanisław/Ratajczak Antonina
 2. Olejnik Jan/Senków Anna
 3. Jaszczyszyn Andrzej/Gorczakowski Grzegorz

W konkurencji „Bieg na nartach zespolonych” Puchar Wójta Gminy Lubin wygrała drużyna z Krzeczyna Wielkiego w składzie: Kumor Danuta, Lenik Grażyna, Berlich Maria, Nowosiadło Tomasz.

 

Fotorelacja ze spartakiady w zakładce: GALERIA

Wiosenna wycieczka seniorów (10 maja 2018 r.)

Dopisała pogoda, humory a co najważniejsze wycieczka była pełna niespodzianek i atrakcji. Seniorzy z Gminy Lubin, dzięki wsparciu samorządu zwiedzili w połowie maja okolice Chełmska Śląskiego. To była pierwsza  wycieczka w tym roku, ale seniorzy zapowiadają, że na pewno nie ostatnia. Planowane są także zorganizowane wyjazdy po terenach Gminy Lubin.

Sto kilometrów od Lubina, w okolicach Lubawki, jest wieś Chełmsko Śląskie, która słynie XVII wiecznych drewnianych Domów Tkaczy i tam właśnie wybrali się nasi seniorzy. Zwiedzili domy „Dwunastu Apostołów” i „Siedmiu Braci”. To jedyna tego typu atrakcja w Europie. W jednym z domów działa dziś sala muzealna, która jest zrekonstruowanym wnętrzem z oryginalnym warsztatem tkackim. Uczestnicy wycieczki mieli okazję wziąć udział w warsztatach tkackich i tym samym poznali wszystkie etapy produkcji tkanin lnianych.

W Kochanowie natomiast oglądali stół sądowy – relikt średniowiecznego prawa, który jest unikatem w skali nie tylko dolnośląskiej i polskiej, ale także europejskiej. Tego typu stoły były wykorzystywane w średniowieczu przez sądy wiejskie i kościelne. Sprawy sądowe toczyły się wówczas pod gołym niebem i zwykle kończyły się ciężkimi wyrokami. Podobny obiekt  jest też w okolicach Strzelina, niestety nie zachowały się jego siedziska.

Kolejnym przystankiem były  grupy skalne zwane Czartowskimi Skałami w Zaworach.  Są one zbudowane z triasowych piaskowców szarogłazowych , nakrytych górnokredowymi piaskowcami.

Wycieczka trwała wiele godzin, wzięło w niej udział 46 osób. Czas przejazdu autokarem  umilały uczestnikom opowieści Eugeniusza Paszkiewicza przewodnika i prezesa  PTTK w Lubinie.

Fotorelacja z wycieczki w zakładce: GALERIA

 

Seniorzy znów wyruszają na szlak

Kotlina Krzeszowska i Góry Stołowe – to cele kolejnej wyprawy seniorów z Gminy Lubin. Wycieczka odbędzie się 10 maja 2018 r.

Jeden z dwóch głównych punktów wycieczki  stanowi Chełmsko Śląskie. To  wieś niedaleko Lubawki, która słynie XVII wiecznych drewnianych Domów Tkaczy: „Dwunastu Apostołów” i „Siedmiu Braci” . To jedyna taka atrakcja w Europie.

W tym miejscu seniorzy wezmą udział w warsztatach tkackich, dzięki którym będą mieli okazję poznać etapy produkcji tkanin lnianych.

W drugiej części wycieczki zaplanowana została wizyta w Rezerwacie Przyrody „Głazy Krasnoludków”, podczas której jej uczestnicy będą mieli okazję spacerować po malowniczych, porozrzucanych wśród boru świerkowego skałkach powstałych w wyniku długotrwałej erozji.

Wycieczka finansowana jest w części ze środków Gminy Lubin. Uczestnicy ponoszą koszty udziału w warsztatach tkackich w Chełmsku Śląskim w kwocie 20 zł, obiadu i innych biletów wstępu.

Zapisy i wpłaty w biurze O/PTTK w Lubinie, Rynek 22 (8.00-16.00)do 27 kwietnia 2018.

Tel. 668 837 857, pttkolubin@interia.pl Wpłaty w biurze O/PTTK, Rynek 22 lub na rachunek bankowy:29 1090 2082 0000 0005 4600 4201.

(MG/MP)

 

15.03.2018 – obradowała Rada Seniorów Gminy Lubin

Podsumowanie roku 2017 i plany na rok bieżący zdominowały ostatnie posiedzenie Rady Seniorów Gminy Lubin. Plany są ambitne i ciekawe:  zwiedzanie zespołu drewnianych domów w Chłemsku Śląskim, udział w Gminnym Rajdzie Rowerowym, spotkanie w ogrodzie FREYA w Bukownej – to tylko niektóre z nich.

W ubiegłym roku seniorzy Gminy Lubin uczestniczyli m.in. w dwóch wycieczkach, pierwsza wiodła szlakami Krainy Wygasłych Wulkanów, a podczas drugiej wyprawy seniorzy zgłębiali walory kulturowe Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Wyjątkowe spotkanie odbyło się w „Ogrodzie Freya” w Bukownej, gdzie oprócz zajęć integracyjnych seniorzy uczestniczyli w warsztatach tkackich.

Niezwykle interesująco zapowiada się rok bieżący. Na początek maja zaplanowano wyjazd do Chełmska Śląskiego. W programie wycieczki znajdzie się m.in. zwiedzanie zespołu drewnianych domów: „Dwunastu Apostołów” i „Siedmiu Braci” połączone z warsztatami tkackimi.

19 maja w Gorzycy odbyć się ma Spartakiada dla Seniorów Gminy Lubin, a 27 czerwca spotkanie integracyjne w „Ogrodzie Freya” w Bukownej połączone z warsztatami zielarsko – kosmetycznymi.

Na 20 października 2018 r. w Osieku zaplanowano Biesiadę Niepodległościową połączoną z Dniem Seniora.  

Rada Seniorów w planie działania na 2018 roku ujęła także udział w Gminnym Rajdzie Rowerowym, Nocy Świętojańskiej w Bukownej oraz w wizytach studyjnych organizowanych przez Legnicko – Głogowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

W projekcie działań na 2018 rok uwzględniono także:

– obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości,

– obchody 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez Polki,

– koncert zapomnianych piosenek z lat 20-30-tych XX wieku w wykonaniu zespołów z naszej gminy,

– wyłonienie liderów działających lokalnie na rzecz osób starszych i aktywizowanie osób starszych do działań,

– promowanie aktywnego starzenia się,

– organizacja otwartych spotkań z seniorami,

– konieczność stworzenia systemu trwałego wsparcia osób starszych,                               

– szkolenia seniorów np.: gry terenowo – edukacyjne, komunikacja w grupie itp.

– informowanie o działaniach i inicjatywach Rady Seniorów,

– wspieranie aktywności społecznej i wolontariatu osób starszych,

– stworzenie warunków i okazji do świadczenia wolontariatu przez seniorów na rzecz innych grup społecznych,

– działania edukacyjne służące przeciwdziałaniu dyskryminacji osób starszych i zmiana negatywnych stereotypów,

– zorganizowanie gminnej biesiady dla seniorów,

– zawody i turnieje np.: na kręgielni,

– animacja środowiska osób starszych, angażowanie osób w proces decydowania, tworzenia i realizowania na każdym etapie.

Następnego posiedzenie Rady Seniorów Gminy Lubin odbędzie się 24 maja 2018 roku o godz. 10.00.

(MP/MG)

Informacje urzędowe

Zapytanie ofertowe

 na realizację zajęć z języka angielskiego w Klubie Dziecięcym w Krzeczynie Wielkim […]
Czytaj więcej…

Zobacz więcej

Nasi partnerzy